99.jpg96.jpg95.jpg97.jpg98.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

106.jpg

Skarby Kruszwicy


We wrześniu 2014 roku dla Gminy Kruszwica wykonaliśmy ekspozycję multimedialną pn. „Skarby Kruszwicy” na potrzeby promocji lokalnych produktów turystycznych gminy Kruszwica. W rezultacie powstała prezentacja multimedialna, która przedstawia digitalia muzealiów. Prezentację można tu obejrzeć:

skarby.gminakruszwica.pl/

Zakres prac objął wykonanie panoram sferycznych na zewnątrz i wewnątrz obiektów (w tym z wysokości) w trzech miejscach w Kruszwicy: kolegiata pw. śś. Ap. Piotra i Pawła, Półwysep Rzępowskiego i Wzgórze Zamkowe w Kruszwicy. Interaktywne panoramy sferyczne wykonaliśmy w wysokiej rozdzielczości i rozpiętości tonalnej z możliwością poruszania się po prezentacji za pomocą aktywnych punktów. W prezentacji są równiez okna informacyjne z tekstem oraz zdjęciami, podkład dźwiękowy, aktywna mapa wraz ze współrzędnymi GPS. W prezentację multimedialną zaimplementowaliśmy interaktywne fotografie obrotowe 360 stopni na bazie skanowania fotooptycznego 2/3D dla 40 eksponatów muzealnych znajdujących się w trzech miejscach: w Muzeum Archeologiczne w Kruszwicy, w zbiorach Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz depozycie Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Dodatkowo wykonaliśmy 10-minutowy film/prezentację opracowaną na podstawie zebranego materiału do budowy prezentacji multimedialnej. Film/prezentacja został zbudowany w postaci ścieżki edukacyjnej i promocyjnej dóbr kultury Kruszwicy z podkładem dźwiękowym.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania