95.jpg98.jpg99.jpg97.jpg96.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

112.jpg

Międzyrzecki Rejon Umocniony


W grudniu 2014 roku w ciągu jednego dnia przeprowadziliśmy skanowanie 3D celem inwentaryzacji budowlanej w systemie podziemnym Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pomiar 3D składający się z 87 skanów wykonaliśmy dokładnie w całym schronie bojowym Pz.W. 716. Efektem naszego skanowania 3D był materiał cyfrowy składający się z ok. 117 mln punktów, który następnie posłużył do wykonania modelu 3D. Międzyrzecki Rejon Umocniony należy do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. W założeniach projektowych to najpotężniejsza linia fortyfikacji na świecie, której budowę rozpoczęto w 1934 roku, a wstrzymano rozkazem Hitlera w roku 1938. Przez 3 lata wykonano łącznie około 28 km podziemnych tuneli komunikacyjnych z zespołami koszarowo-magazynowymi. Projekt obejmował 35 km podziemnych korytarzy. Tunele znajdują się na głębokości 13-42 m pod powierzchnią ziemi. Główny korytarz - główna droga ruchu poprzez system bocznych tuneli łączy 28 schronów bojowych, z których ukończono 21. Schrony bojowe są połączone z systemem podziemnym poprzez klatki schodowe biegnące w żelbetowych szybach. Poza systemem tuneli i połączonych z nimi panzerwerków - schronów bojowych jedno i dwukondygnacyjnych, wybudowano szereg taktycznych urządzeń technicznych i hydrotechnicznych - mosty (obrotowe, przesuwne), zapory przeciwpancerne, jazy, śluzy.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania