99.jpg97.jpg95.jpg98.jpg96.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

120.jpg

Muzeum Archeologiczne w Kruszwicy


We wrześniu 2014 roku dla Gminy Kruszwica wykonaliśmy ekspozycję multimedialną pn. „Skarby Kruszwicy” na potrzeby promocji lokalnych produktów turystycznych gminy Kruszwica. W rezultacie powstała prezentacja multimedialna, która przedstawia digitalia muzealiów. Prezentację można tu obejrzeć:

skarby.gminakruszwica.pl/

Zakres prac objął wykonanie panoram sferycznych na zewnątrz i wewnątrz obiektów (w tym z wysokości) w trzech miejscach w Kruszwicy: kolegiata pw. śś. Ap. Piotra i Pawła, Półwysep Rzępowskiego i Wzgórze Zamkowe w Kruszwicy. Interaktywne panoramy sferyczne wykonaliśmy w wysokiej rozdzielczości i rozpiętości tonalnej z możliwością poruszania się po prezentacji za pomocą aktywnych punktów. W prezentacji są równiez okna informacyjne z tekstem oraz zdjęciami, podkład dźwiękowy, aktywna mapa wraz ze współrzędnymi GPS. W prezentację multimedialną zaimplementowaliśmy interaktywne fotografie obrotowe 360 stopni na bazie skanowania fotooptycznego 2/3D dla 40 eksponatów muzealnych znajdujących się w trzech miejscach: w Muzeum Archeologiczne w Kruszwicy, w zbiorach Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz depozycie Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Dodatkowo wykonaliśmy 10-minutowy film/prezentację opracowaną na podstawie zebranego materiału do budowy prezentacji multimedialnej. Film/prezentacja został zbudowany w postaci ścieżki edukacyjnej i promocyjnej dóbr kultury Kruszwicy z podkładem dźwiękowym.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania