97.jpg95.jpg99.jpg96.jpg98.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

156.jpg

Kościół pw. św. Jacka w Bytomiu


Od kwietnia 2018 r. przeprowadzamy inwentaryzację architektoniczną 3D w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu przy współpracy z firmą ArchiTube. Inwentaryzację architektoniczną wykonujemy przed i po kapitalnym remoncie, którego zakończenie planowane jest na styczeń 2019 r. W ramach naszych działań wykonujemy skanowanie laserowe 3D w kolorze, na którego bazie przygotowujemy model BIM, ortofotografie, a także zestaw 21 rysunków technicznych w tym przekroje, rzuty i widoki. Ponadto na bazie skanowania przygotowujemy zestawienie dokładnych powierzchni elewacji kamiennej, połaci dachowych, posadzek, okien, drzwi zewnętrznych oraz ścian i sufitów w rozbiciu na wskazane części. Oprócz inwentaryzacji architektonicznej 3D przygotowujemy wirtualny spacer oparty na panoramach sferycznych. Panoramy realizujemy przed i po remoncie w celu przygotowania atrakcyjnej wizualnie prezentacji ukazującej zmiany jakie zaszły w zabytkowym kościele w wyniku przeprowadzonych prac remontowych. Wirtualny spacer prawdopodobnie będzie dostępny w internecie.

Kościół rzemskokatolicki pw. św. Jacka w Bytomiu został wybudowany w latach 1908–1911 w stylu neromańskim. Architektem był mieszkaniec Katowic, Max Giemsa. Podczas projektowania wzorował się na katedrze w Limburgu. Kościół imponuje swym ogromnym rozmiarem. Jest dwukondygnacyjny i posiada dwie wieże (wysokie na 57 m) po obu stronach elewacji wschodniej. Kościół jest trzynawowy z nawą krzyżową oraz orientowany odwrotnie bowiem usytuowany jest ołtarzem głównym ku zachodowi. Wnętrze zostało pokryte drewnianym stropem, podwieszonym na wieszarowej konstrukcji dachu, oraz otynkowane. W kościele znajdują się trzy empory, dwie boczne, a także chóru muzycznego z organami. Cały budynek jest murowany, a elewacje wykonano z ciosów piaskowca. Na murach świątyni znajduje się dużo rzeźb z piaskowca, zdobione są wszystkie okna oraz drzwi, a przede wszystkim główne wejście.

(PK)

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania