97.jpg99.jpg96.jpg98.jpg95.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

166.jpg

Madonna na półksiężycu


Wykonaliśmy wierną kopię figury Madonny na półksiężycu do parafii św. Marii Magdaleny w Rydze (Łotwa) metodą frezowania CNC w drewnie na podstawie modelu 3D w pliku .OBJ w skali 1:1.

Nieznany jest autor oryginalnej figury, prawdopodobnie był nim Bernt Notke, a figura pochodzi z końca XV wieku przypuszczalnie z Rygi. Oryginalny materiał to drewno dębowe, a kopia wykonana została w drewnie bukowym. Właścicielem oryginalnej figury jest Muzeum Historii Rygi i Żeglugi w Rydze (Rīgas Vēstures un Kuģniecības Muzejs), w którym figura jest przechowywana i posiada numer inwentarzowy VRVM 174 108. W kopii uzupełniliśmy ubytki, które posiadał oryginał, metodą modelowania 3D, w tym koronę, pęk włosów Maryi, palec Maryi, prawa nóżka Dzieciątka Jezus oraz głowa gołębicy. Korona Maryi została wydrukowana 3D metodą SLS. Wszystkie prace składające się na modelowanie 3D, drukowanie 3D oraz frezowanie CNC zrealizowaliśmy na zlecenie biskupa archidiecezji ryskiej, Andrisa Kravalisa, w okresie od 20 czerwca do 19 listopada 2019 roku.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania