95.jpg96.jpg98.jpg97.jpg99.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

176.jpg

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli


Latem 2020 roku zrealizowaliśmy projekt "Digitalizacja prac Alfonsa Karpińskiego z wykonaniem katalogu online oraz aplikacji wirtualnego zwiedzania Wirtualna Galeria" dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Digitalizacja 2D praz Alfonsa Karpińskiego odbyła się metodą fotograficzną w wysokiej rozdzielczości. Utworzony katalog online został udostępniony pod adresem http://muzeum.stalowawola.pl/zbioryonline/ . Aplikacja "Wirtualna Galeria" została wykonana z wieloma funkcjalnościami i zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, dostosowana także do urządzeń mobilnych, a dostępna pod adresem http://3d.muzeum.stalowawola.pl/ oraz na serwerach Google.

Główna siedziba Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli znajduje się w neoklasycystycznym pałacu Lubomirskich (wybudowany w latach 1782-86) w Rozwadowie, dzielnicy Stalowej Woli. Do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli należy również Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, która mieści się w zabytkowym budynku dawnego sądu. Ten okazały gmach został wzniesiony w 1905 roku z inicjatywy władz austriackiego zaborcy i stanowi dokument reprezentacyjnej zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa. W okresie II wojny światowej prowadzono w nim punkt opatrunkowy PCK, a następnie szpital polowy. Sąd znajdował się tu do roku 2012. Wówczas obiekt został oddany w opiekę stalowowolskiemu Muzeum Regionalnemu. Koncepcja utworzenia galerii poświęconej Karpińskiemu pojawiła się w 2015 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe budynku, ukończone w 2018 r. Powstała tu pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. My mieliśmy okazję zdigitalizować niemal wszystkie prace artysty, które znajdują się w zbiorach muzeum, a także utworzyć Wirtualną Galerię i katalog zbiorów online.

PK

 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania