99.jpg95.jpg97.jpg96.jpg98.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

189.jpg

Kopia figury szafkowej


Celem tego wyjątkowego projektu była wierna kopia 3D figury Matki Boskiej Sejneńskiej, która w przeszłości miała stanowić wystrój ołtarza polowego Krzyżaków. Oryginał znajduje się w Bazylice Nawiedzenia NMP i Sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej w Sejnach. To bardzo rzadki typ figury szafkowej. Obok sejneńskiej, zachowały się na świecie jeszcze 4 tego typu figury: w Lubieszowie, Klonówce, ponadto po jednej w Paryżu - Muzeum Cluny oraz w Norymberdze - Muzeum Germańskie. Figura MB Sejneńskiej jest jedyną na świecie figurą szafkową eksponowaną we wnętrzu kościoła, czyli darzoną jednocześnie kultem religijnym. Kopię wykonaliśmy w skali 1:1 na frezarce CNC w tworzywie sztucznym po uprzednim zeskanowaniu 3D.

PK 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania