96.jpg97.jpg98.jpg99.jpg95.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

50.jpg

Cudowne skanowanie i prototyp


W marcu 2012 roku dokonaliśmy bezprecedensowej digitalizacji łaskami słynącej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach. Skanowanie laserowe z niebywałą dokładnością do 0,2 mm umozliwiło precyzyjne odwzorowanie cyfrowe figury w celu wykonania idealnie wiernej kopii. Jest to prawdopodobnie pierwsza taka realizacja w Polsce, której efektem było prototypowanie zabytkowej, cudownej figury.

Według historyków, ta późnogotycka rzeźba powstała ok. 1500 r.. Wykonano ją z drewna lipowego przez nieznanego artystę z warsztatu wielkopolskiego. Rzeźba o wysokości 1,20 m przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce, w prawej trzyma wysunięte berło. Postać Maryi jest lekko wygięta w kształcie litery "S", stopy depczą sierp księżyca - symbol zmienności i grzechu. Lekko pochylona do przodu głowa, wywołuje wrażenie, że Maryja jest cała wychylona ku modlącemu się do niej człowiekowi. W dość szerokiej małżowinowej podstawie odczytać można morskie fale - znak niebezpieczeństw i zagrożenia. Stoi na kuli ziemskiej, na której umieszczone są płaskorzeźby: półksiężyca i trzech małych postaci ludzkich, otaczających półkolem Jej stopy. Wzrokiem utkwionym w Maryję i rękami trzymającymi Jej szatę "wyrażają błaganie w zagrożeniu i zarazem ufność, że u Niej znajdują wysłuchanie i ratunek" (Przewodnik po Sanktuariach Maryjnych, Szymanów 1983).

Uriel Górka od 1486 r. właściciel Tulec jest prawdopodobnie fundatorem figury, umieszczonej w ołtarzu głównym przez rodzinę Grudzieńskich w XVII wieku. Niewątpliwie miało to decydujący wpływ na powstanie sanktuarium i rozwój kultu Maryjnego w Tulcach. Figura Matki Bożej Tuleckiej uznawana była za cudowną i otaczana od początku czcią przez dziedziców Tulec, duchowieństwo, a przede wszystkim wiernych i to nie tylko z parafii. Teraz na przypadającą w tym roku 350 rocznicę pierwszej koronacji figury będzie gotowa jej wierna kopia wykonana techniką drukowania 3D.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania