95.jpg97.jpg98.jpg96.jpg99.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

53.jpg

Muzeum kościelne


"Muzeum kościelne w perspektywie zadań i trendów współczesnego muzealnictwa" to tytuł konferencji naukowej, w której wzięliśmy udział w dniach 14-15 czerwca 2012 roku. Konferencja odbywała się w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i zainaugurowała obchody 30-lecia działalności Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Na konferencji obecni byli muzealnicy, historycy sztuki, konserwatorzy, księża dyrektorzy muzeów kościelnych. Była to jedna z pierwszych sesji naukowych w Polsce, która w całości poświęcona była problematyce kondycji muzeum kościelnego w kraju. Wielce wymowny był referat "Przyszłość Muzeum - próba prognozy" wygłoszony przez Andrzeja Rottermunda, dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie. Ciekawe i przyszłościowe rozwiązanie dla muzeum kościelnego zaprezentował Marcin Mondzelewski z Muzeum Narodowego w Gdańsku, który wygłosił referat "Wirtualne muzea kościelne. Nowe szanse i wyzwania związane z digitalizacją dziedzictwa kulturowego na przykładzie autorskiej koncepcji Wirtualnego Muzeum Kościoła Św. Janów w Gdańsku". Organizatorami konferencji byli: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Śląski w Katowicach.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania