96.jpg99.jpg98.jpg97.jpg95.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

67.jpg

Targi DENKMAL w Moskwie


W dniach od 3-5 października 2013 roku odbywała się druga edycja Międzynarodowych Targów Ochrony i Restauracji Zabytków oraz Technik Muzealnych DENKMAL w Artplay Design Center w Moskwie. Firma SCANNING 3D prezentowała się na specjalnie przygotowanym stoisku reprezentującym Polskę. Oprócz nas stoisko współtworzyły polskie firmy: Atlas Złoty Wiek, Fronton, Smarttech i Architube. Premiera targów DENKMAL Moskwa miała miejsce w 2011 roku i zakończyła się dużym sukcesem. To właśnie Rosja – państwo mogące poszczycić się nieprzeciętnym dziedzictwem kulturowym i historycznym gościło targi Denkmal, dedykowane ochronie i restauracji zabytków, dzieł sztuki, dóbr kultury jak i technikom muzealniczym. Konserwatorzy, restauratorzy, archeolodzy, architekci, przedstawiciele organów władzy i licznych muzeów spotkali się w samym sercu Rosji, by wymienić się doświadczeniem i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Targi Denkmal Moskwa bazują na doskonałej koncepcji organizowanych przez Leipziger Messe GmbH w Lipsku targów Denkmal – najważniejszej i największej w Europie Środkowo - Wschodniej imprezy targowej dedykowanej branży konserwatorskiej. Targi w Moskwie poświęcone były  wszystkim obszarom ochrony zabytków kultury. Można było uzyskać informacje na temat najnowszych technologii w konserwacji, ochronie i reprodukcji cyfrowej zabytków. SCANNING 3D obok firmy Smarttech 3D jako jedyne na moskiewskich targach prezentowały technologię 3D w konserwacji i ochronie zabytków. Wystawie towarzyszyły seminaria na różne tematy, prezentacje wystawców i kongres poświęcony tematyce przebudowy i transformacji historycznych budynków w nowoczesnym środowisku. Targi wsparły najważniejsze stowarzyszenia branżowe Rosji, prasa branżowa oraz instytucje państwowe, m.in. Miasto Moskwa, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Stowarzyszenia Restauratorów, stowarzyszenia Architektów Federacji Rosyjskiej oraz ICOM.


Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania