97.jpg99.jpg96.jpg98.jpg95.jpg

aktualności

Digitalizacja, skanowanie, modelowanie i wizualizacja 3D obiektów 
Rzeźby wykonane z mistrzowską precyzją, bogactwo wnętrz pałaców, urzekające misternymi detalami ołtarze kościołów – aby móc w pełni docenić ich niezwykłe piękne, to zobaczyć je na żywo. Zdjęcie to płaskie odbicie, medium pośredniczące w obcowaniu z przedmiotami. W tej obiegowej opinii kryje się sporo prawdy. Jeszcze 10 lat temu, jeśli chcieliśmy dokładnie obejrzeć zabytkowy obiekt, musieliśmy zrobić to osobiście. Oczywiście nic do końca nie zastąpi osobistego obcowania z dziełami sztuki. Personalny kontakt z zabytkiem nierzadko potrafią zaburzyć tłumy zwiedzających, złe wyeksponowanie muzealium, złe światło. W jeszcze większym stopniu te niedogodności mogą pozbawić wyjątkowego doświadczenia badacza, który musi dokładnie przeanalizować, opisać i zinwentaryzować obiekt.

Rozwój technologii przyniósł jednak rozwiązanie tych problemów, a jest nim digitalizacja. Wykorzystanie tej nowoczesnej metody pozwala w łatwy sposób przenieść do wirtualnego trójwymiarowego świata dowolny obiekt istniejący realnie. Nasza firma od 2010 roku świadczy profesjonale usługi digitalizacji 2D i 3D oraz modelowania 3D, drukowania 3D, frezowania CNC i tworzenia wielu pochodnych tego produktów jak np. wirtualne muzea na bazie panoram 360 stopni oraz gry Virtual Reality i filmy interaktywne. Skanowanie rzeźb, pomników, zbiorów muzealnych oraz archiwaliów to nasza specjalność. Prowadzimy prace z użyciem nieinwazyjnych urządzeń, które gwarantują pełne bezpieczeństwo digitalizowanych muzealiów. Nie ograniczamy się jedynie do pojedynczych przedmiotów. Dla naszych klientów – do których należą zarówno instytucje państwowe jak firmy prywatne – realizowaliśmy zlecenia na skanowanie 3D budynków. Modele otrzymywane za pomocą laserowego skanowania 3D charakteryzują się wyjątkową szczegółowością i zapewniają badaczom pełen zestaw informacji o obiekcie. Pakiet naszych usług uzupełnia tworzenie bogatych danych inwentaryzacyjnych dla architektów, projektantów, konserwatorów, inwestorów.

68.jpg

Seminarium w DELHI


Podczas seminarium pt. „Poland cares! – new technologies used by Polish companies and prospects for Polish-Indian cooperation” oraz misji gospodarczej w New Delhi w Indiach, od 9-12 grudnia 2013 r., zaprezentowaliśmy nasze dotychczasowe realizacje oraz posiadany sprzęt, który stosujemy w branży ochrony i zachowania zabytków. W ramach realizowanego Branżowego Programu Promocji, którego organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki, polskie firmy miały okazję nawiązać kontakty na rokującym, perspektywicznym rynku Indii.  Dzięki swojej bogatej historii oraz muzułmańskim i hinduistycznym wpływom kraj ten jest kierunkiem wartym odwiedzenia. Podczas misji gospodaczej do New Delhi mieliśmy okazję zaprezentować naszą firmę i uczestniczyć w spotkaniach matchmakingowych. Świetną okazją do networkingu było też seminarium organizowane w ramach programu promocji ochrony i zachowania zabytków, na którym w multimedialnej prezentacji przedstawiliśmy nasze dotychczasowe realizacje. Ponadto podczas seminarium wystąpili przedstawiciele polskiego sektora ochrony i renowacji zabytków, a wśród nich: Marek Barański (Polscy Konserwatorzy Zabytków Barański i Partnerzy), Andrzej Jaskuła (Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska "Natfarri"), Piotr Wroniecki (Prodigi). Słuchacze – przedstawiciele branżowych środowisk naukowych i biznesowych – poznali też perspektywy współpracy polsko-hinduskiej dzięki wystąpieniu prof. Anupy Pande z National Museum Institute w New Delhi oraz Divaya Gupty z Indian National Trust For Art and Cultural Heritage.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania