98.jpg99.jpg95.jpg97.jpg96.jpg

skanowanie 3D w archeologii i podziemia

Do prowadzenia prac archeologicznych konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń.  Wykonywać je mogą jedynie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Badanie, jakie prowadzą archeolodzy, mają zawsze charakter pewnej ingerencji w przestrzeń. W celu odkrycia zakopanych artefaktów czy ukrytych pod ziemią obiektów konieczne jest prowadzenie prac wykopaliskowych. 

W przypadku terenów znajdujących się poza obszarami miejskimi, założenie stanowiska i realizacja prac, są łatwiejsze niż w sytuacji, kiedy trzeba zbadać krypty i podziemia zabytkowych kościołów. Z pomocą badaczom przeszłości spieszy wówczas nowoczesna technologia. Skanowanie 3D stanowisk archeologicznych pozwala zebrać informacje i stworzyć cyfrową dokumentację wnętrz znajdujących się pod ziemią. Dane uzyskane tą drogą umożliwiają tworzenie niezwykle dokładnych wizualizacji 3D ternu uwzględniających wszystkie szczegóły, takie jak załamania krawędzi czy zaburzenia poziomu. 

Skanowanie 3d terenu i podziemi można wykorzystać nie tylko do celów badawczych, ale również do przeprowadzania badań geodezyjnych przygotowanych inwestycji.

Specjalizujemy się w przeprowadzaniu precyzyjnego skanowania 3D. Działania naszej firmy obejmują realizacje zleceń na tworzenie szczegółowych wizualizacji 3D i 2D muzealiów, zabytków, architektury oraz terenu. Mamy doświadczenie w przeprowadzaniu prac w niemal dowolnych warunkach. Nasz zespół wykonywał inwentaryzacje architektoniczne obiektów, i to nie tylko tych naziemnych. Przeprowadzaliśmy dokładne skanowanie 3D terenów i podziemi w systemie podziemnym Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, który składa się z rozbudowanego zespołu korytarzy o łącznej długości 35 kilometrów. Jesteśmy również jedną z nielicznych firm w Polsce realizującą zlecenia na skanowanie 3D jaskiń.

Wycenę usługi skanowania 3D zabytków archeologicznych przygotowujemy indywidualnie.
Średnia cena skanowania 3D dla 1 m² powierzchni - 10 zł netto. Wykonanie rysunku technicznego dla odpowiedniej powierzchni skanowania to kolejne 10 zł netto za każdy metr kwadratowy. 

 

 

System podziemny MRU


W 2014 roku w ciągu jednego dnia przeprowadziliśmy skanowanie 3D celem inwentaryzacji budowlanej w systemie podziemnym Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pomiar 3D składający się z 87 skanów wykonaliśmy dokładnie w całym schronie bojowym Pz.W. 716. Efektem naszego skanowania 3D był materiał cyfrowy składający się z ok. 117 mln punktów, który następnie posłużył do wykonania modelu 3D. Międzyrzecki Rejon Umocniony należy do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. W założeniach projektowych to najpotężniejsza linia fortyfikacji na świecie, której budowę rozpoczęto w 1934 roku, a wstrzymano rozkazem Hitlera w roku 1938. Przez 3 lata wykonano łącznie około 28 km podziemnych tuneli komunikacyjnych z zespołami koszarowo-magazynowymi. Projekt obejmował 35 km podziemnych korytarzy. Tunele znajdują się na głębokości 13-42 m pod powierzchnią ziemi. Główny korytarz - główna droga ruchu poprzez system bocznych tuneli łączy 28 schronów bojowych, z których ukończono 21. Schrony bojowe są połączone z systemem podziemnym poprzez klatki schodowe biegnące w żelbetowych szybach. Poza systemem tuneli i połączonych z nimi panzerwerków - schronów bojowych jedno i dwukondygnacyjnych, wybudowano szereg taktycznych urządzeń technicznych i hydrotechnicznych - mosty (obrotowe, przesuwne), zapory przeciwpancerne, jazy, śluzy.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2021

Wspieramy działania