97.jpg99.jpg98.jpg96.jpg95.jpg

wierne kopie 3D figur - druk 3D i CNC

Kiedyś przygotowanie kopii rzeźby wymagało od rzemieślnika niemałych umiejętności, sprawnej ręki i bystrego oka. Wprowadzenie specjalnych urządzeń znacznie usprawniło ten proces i pozwoliło na jego umasowienie. Jednak tworzone taśmowo repliki, często były odległe od jakości oryginału i pozbawione jego niuansów. Prawdziwą rewolucję przyniosły nowoczesne technologie, które pozwoliły na przenoszenie modeli obiektów do świata wirtualnego. 

Skanery 3D wykonują około miliona mikro pomiarów w sekundę. Otrzymane tym sposobem dane w postaci chmury punktów umożliwiają dokładne cyfrowe odwzorowanie rzeźby. Zeskanowany obiekt w postaci cyfrowej może następnie posłużyć do wielu bardzo dokładnych pomiarów komputerowych, albo może zostać zreplikowany przy użyciu drukarki 3D lub sterowanej komputerowo obrabiarki CNC. Nasze firma posiada bogate doświadczenie w realizacji zamówień za pomocą opisanej wyżej techniki. Wykorzystując skanowanie i druk 3D rzeźb, przygotowaliśmy wierne kopie figur Jezusa Mogilskiego i Piety Skrzatuskiej oraz trzymetrowych posągów Św. Karola Boromeusza i Św. Ferdynanda Kastylijskiego z kościoła w Nysie. 

Klientom możemy również zaproponować tworzenie fotografii 360 stopni zabytków i prezentacji 3D obiektów budowlanych.

Wycenę usługi wykonania wiernej kopii 3D dowolnej figury przygotowujemy indywidualnie. Na wycenę mają wpływ:
- wielkość oryginalnej figury i skala skomplikowania jej bryły,
- rodzaj materiału, z którego wykonany jest oryginał,
- wybór materiału do wykonania kopii, a także jej skala.

Przybliżona cena wykonania wiernej kopii 3D figury o wysokości 120 cm w drewnie - od 10.000 zł.
W cenie tej zawarte są wszelkie koszty netto, w tym w szczególności skanowanie 3D (od 2.000 zł), poza usługą polichromowania (do osobnej wyceny konserwatorskiej).

Jesteśmy skłonni do negocjacji i elastyczni w ustalaniu szczegółów każdego zlecenia.

Madonna na półksiężycu


Wykonaliśmy wierną kopię figury Madonny na półksiężycu do parafii św. Marii Magdaleny w Rydze (Łotwa) metodą frezowania CNC w drewnie na podstawie modelu 3D w pliku .OBJ w skali 1:1.

Nieznany jest autor oryginalnej figury, prawdopodobnie był nim Bernt Notke, a figura pochodzi z końca XV wieku przypuszczalnie z Rygi. Oryginalny materiał to drewno dębowe, a kopia wykonana została w drewnie bukowym. Właścicielem oryginalnej figury jest Muzeum Historii Rygi i Żeglugi w Rydze (Rīgas Vēstures un Kuģniecības Muzejs), w którym figura jest przechowywana i posiada numer inwentarzowy VRVM 174 108. W kopii uzupełniliśmy ubytki, które posiadał oryginał, metodą modelowania 3D, w tym koronę, pęk włosów Maryi, palec Maryi, prawa nóżka Dzieciątka Jezus oraz głowa gołębicy. Korona Maryi została wydrukowana 3D metodą SLS. Wszystkie prace składające się na modelowanie 3D, drukowanie 3D oraz frezowanie CNC zrealizowaliśmy na zlecenie biskupa archidiecezji ryskiej, Andrisa Kravalisa, w okresie od 20 czerwca do 19 listopada 2019 roku.

PK

Wszelkie prawa zastrzeżone dla S3D © 2022

Wspieramy działania