W Muzeum - Zamku w Łańcucie w 2020 roku poddaliśmy digitalizacji wybrany zasób zbiorów w liczbie 49 grafik i fotografii oraz 59 obiektów z działów sztuka i geologia. Digitalizowaliśmy czterema metodami: skanowanie 3D, fotografia obrotowa 360 stopni, fotografia wysokiej rozdzielczości oraz skanowanie 2D. Głównie były to: stare fotografie i grafiki, obrazy, kamienie pamiątkowe, fotele i krzesła, popiersia, wazy, kielichy, a także wieńce kondolencyjne.
Zamek w Łańcucie, inaczej zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, to dawna rezydencja magnacka. Od 2005 r. zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie został wpisany na listę pomników historii. Na tle innych magnackich rezydencji w Polsce zamek w Łańcucie wyróżnia się – mimo strat – bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, a więc ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi. W zamku działa Muzeum z niezwykle bogatymi zbiorami wnętrz zamku, bibliotecznymi, sztuki cerkiewnej, historii miasta i regionu, a także pojazdów konnych.
Firma S3D miała okazję digitalizować reprezentatywną część zbiorów muzeum w ramach projektu pn. wirtualne Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Głównym założeniem projektu jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznych dot. dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej, w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w polskich muzeach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz kolekcjach osób prywatnych. Informacje te będą udostępniane w całości bezpłatnie. Portal ma być centralnym punktem gromadzenia i udostępniania jak największego zbioru treści, informacji i obiektów w formie cyfrowej 2D i 3D dotyczących dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Zasoby te stanowić będą zbiór uporządkowanych i publicznie dostępnych informacji o historii Kresów Rzeczypospolitej, współtworzącej warstwę narracyjną planowanego w dalszej kolejności Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. W pierwszej fazie działania portalu planowane jest pozyskanie i udostępnienie zasobów cyfrowych muzeów i instytucji kultury funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, które zadeklarowały wstępnie udostępnienie swoich zasobów na cele realizacji projektu, a w dalszej perspektywie współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi z kraju i zagranicy.
https://kresymuzeum.pl/pl/strona-glowna
PK